WIADOMOŚCI
Katolicka Szkoła Podstawowa w Czechowicach-Dziedzicach

W piątek 29 listopada chętni uczniowie klasy ósmej oraz klas siódmych pod opieką pani Anny Sikorskiej, pani Anny Tomanek-Pudy, pana Bartłomieja Nowaka oraz pana Andrzeja Szybiaka wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Wiednia. Zbiórka uczestników odbyła się o godzinie 2:45, a po piętnastu minutach autokar ruszył w kierunku przejścia granicznego w Cieszynie. Czas podróży urozmaicał nam ciekawy wykład pana Szybiaka na temat historii Austrii. Po kilku godzinach drogi opuściliśmy autokar w pobliżu Parku Miejskiego we Wiedniu.

     Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia centralnej dzielnicy Innere Stadt, gdzie podziwialiśmy m.in. Karlskirche, Staatsoper, Akademie der bildenden Künste i Burggarten. Wśród obejrzanych przez nas budynków nie mogło zabraknąć również Hofburga, czyli wiedeńskiej rezydencji władców Austrii. Dziś pełni ona funkcję muzeum, jednak co roku w sylwestra organizowany jest tam tradycyjny bal cesarski. Następnym punktem naszej wycieczki była Katedra Świętego Szczepana, pod którą to wiodła ulica Graben. Po drodze widzieliśmy pomnik ofiar zarazy, jaka wybuchła w Wiedniu w XVII wieku. Mieliśmy również okazję obejrzeć wnętrze wspomnianej świątyni. Zrobiło ono na nas ogromne wrażenie.

     Po zwiedzeniu kościoła udaliśmy się w dalszą drogę, tym razem pod dom Mozarta przy Domgasse. Stamtąd przeszliśmy kolejno obok Minoritenkirche, Burgtheather oraz Parlamentu, by na koniec obejrzeć Plac Marii Teresy. Odbywał się tam jeden z mniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych, gdzie spędziliśmy kilkanaście minut, by potem udać się na zwiedzanie Naturhistorisches Museum (Muzeum Historii Naturalnej), bądź też Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki). Uczestnicy wycieczki sami wybierali, który z gmachów wolą zwiedzać. Na koniec przeszliśmy w kierunku ostatniej atrakcji, jaką był Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Ratuszowym. Spędziliśmy tam około dwóch godzin. W tym czasie obejrzeliśmy piękne ozdoby, posłuchaliśmy kolęd oraz zrobiliśmy „obowiązkowe” zakupy.

     Wycieczka do Wiednia na ogół kojarzy się uczniom głównie z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Należy jednak powiedzieć, że nie jest to jedyna warta obejrzenia atrakcja. W mojej opinii była to naprawdę udana wycieczka. Zarówno ciekawa, jak i kształcąca. Jestem pewna, że jeszcze kiedyś z wielką chęcią przyjadę do Wiednia.

Iga Szelest, kl. 8a
___________________
Rok szkolny 2019/2020